Prelekcja "konteksty" - Skąd się wziął w literaturze GOTYK?

Prelekcja "konteksty" - Skąd się wziął w literaturze GOTYK?
Z czym kojarzy nam się zwykle gotyk? Z architekturą? Z horrorem? Mrokiem i tajemnicą? W trakcie spotkania postaramy się ustalić, co jest tak naprawdę “gotyckie” i skąd wziął się ten termin.
W ciągu ostatnich lat zauważalny jest powrót do gotyckich motywów - zarówno w literaturze popularnej, jak i pięknej. Ale to nie tylko miłość tańcząca w parze ze śmiercią i nawiedzone domy, choć… między innymi za to gotyk kochamy. Gdzie zatem na historycznej osi czasu osadzić literaturę gotycką? Jakie znamy przykłady polskich powieści gotyckich? I dlatego nieustannie do tej konwencji wracamy? W trakcie kolejnego spotkania “kontekstów” postaramy się prześledzić losy gotyckiej powieści i dostrzec we współczesnej literaturze jej wpływy.
WSTĘP BEZPŁATNY — warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (fiszki). Prosimy przygotować fiszkę przed wejściem na salę.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń otwartych w Bibliotece Miejskiej w Łodzi