Dziwaczne i Osobliwe

Data publikacji 03.10.2024

Dziwaczne i Osobliwe – cykl filmowy z zaproszonymi gośćmi

17.10 - 28.11

 

Zapraszamy na przegląd najdziwaczniejszych i najosobliwszych filmów! Produkcji, przy których krytycy łamali sobie pióra i klawiatury, a widownia wychodziła w trakcie seansów. Są to jednocześnie produkcje, które zapisały się w historii kina, a niekiedy ją pisały.

 

Przed nami osiem filmów, podczas siedmiu pokazów, dzięki którym każdy będzie mógł doświadczyć, czym jest dziwaczne, a czym osobliwe. Jedne wywołają  głęboką konsternację, inne obrzydzenie, a jeszcze inne rozbawienie. To, co je wszystkie łączy, zupełne niedostosowanie do rzeczywistości, jaką znamy. Nie macie się jednak czego obawiać! w zrozumieniu wszystkiego pomogą zaproszeni przez nas goście, którzy przed każdym z seansów przeprowadzą krótkie wprowadzenie.

 

A dla wytrwałych kinomanów przewidziany jest również konkurs z nagrodami!

 

Zapraszamy na inne pokazy w tym cyklu:

 

17 października – teledyskowa forma i zjawiskowa strona wizualna w szalonym filmie Harmony Korine’a z 2012 roku. Do filmu otwarcia wprowadzi Paweł Szruba, redaktor portalu Immersja.

 

24 października – pełna zwariowanych pomysłów epicka animacja dla dorosłych z 2021 roku w reżyserii . Philipa Gelatta i Morgana Galena Kinga. Do filmu wprowadzi Michał Kujawiński, działający na YouTube pod pseudonimem Kinocentryk.

 

31 października (HALLOWEEN!) – tego dnia dominują dynie, duchy i kostuchy, ale u nas także zobaczycie coś absolutnie szalonego. Film Ruggero Deodato z 1980 roku nie jest zarezerwowany dla ludzi o słabych nerwach. Przed projekcją odbędzie się prelekcja Marty Płazy z Finalgirls.

 

7 listopada – nie mogło zabraknąć filmu mistrza realizowania dziwacznych i osobliwych projektów, Davida Lyncha. Zapraszamy na jedo z jego kultowych dzieł z 1997 roku. Pokaz poprzedzi prelekcja Sary Nowickiej z Final Girls.

 

14 listopada – możecie się zastanawiać, co tutaj robi film Marvela. Jest to jednak produkcja z 2015 roku w reżyserii Josha Tranka, a może raczej w reżyserii… studia. Wizja reżysera została poddana próbie wielu wpływów i znając ten kontekst, seans tego tytułu zdecydowanie zaliczycie do osobliwych. Do filmu wprowadzi Jakub Stępień znany z fanpage’a Avalon – Marvel Comics PL.

 

21 listopada – pokaz dwóch najstarszych w naszym cyklu filmów, które z wielu powodów przeszły do historii. Pierwszy, nakręcony przez Luisa Buñuela oraz Salvadora Dalego, dał początek surrealizmowi w kinie, natomiast drugi film w reżyserii Pierre Batcheffa, to wyjątkowa historia wyjątkowych osób, którą warto poznać. Losy obu produkcji przybliży Tomasz Murczenko, prowadzący fanpage Postwzględy.

 

28 listopada – zakończymy zdecydowanie dziwacznym filmem z udziałem Jake’a Gyllenhaala. Pokaz poprzedzi prelekcja Pawła Szruby, a dodatkowo zaprosimy widzów do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami powiązanymi z cyklem.

 

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.