Czym jest MeMo?

 

Mediateka MeMo to zupełnie nowa jakość na łódzkiej mapie instytucji kultury. To miejsce, które łączy tradycyjne zbiory biblioteczne z dostępem do nowoczesnych technologii. To przestrzeń, w której każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie.

Dla twórców internetowych przygotowaliśmy profesjonalnie wyposażone studia nagrań dźwięku i montażu. Fani gier do dyspozycji mają  przestrzeń gamingową z najnowszymi konsolami PlayStation i Xbox, systemem VR oraz symulatorami: lotu i wyścigowym. LEGOmaniacy każdego dnia uwalniają wyobraźnię działając kreatywnie w dedykowanym im Legowisku. Miłośników komiksu i mangi cieszy ponad 4 000 publikacji dostępnych w zbiorach Mediateki. Dla melomanów i fascynatów winyli główną atrakcją jest kolekcjonerski gramofon OSCAR oraz szeroki wybór instrumentów muzycznych. Większość koncertów, spotkań autorskich i paneli dyskusyjnych odbywa się w serce całego MeMo, czyli na Patio a na scenie. Kinomaniacy mają z kolei możliwość dołączyć do klubu filmowego o charakterze dyskusyjnym, a także uczestniczyć w regularnych przeglądach i maratonach filmowych.

Bogata oferta warsztatowa obejmuje m.in.: animację poklatkową, grafikę komputerową, film i fotografię, programowanie i robotykę, zajęcia wokalno-lektorskie, muzyczno-rytmiczne, naukę gry na instrumentach, zajęcia teatralne oraz tradycyjne rękodzieło. Nie zabraknie także spotkań z autorami, ludźmi kina i muzyki oraz twórcami internetowymi.

Wszystko to dostępne jest dla czytelników Biblioteki Miejskiej w Łodzi - jeśli korzystasz już z biblioteki i jesteś posiadaczem fiszki, możesz śmiało korzystać ze wszystkiego, co MeMo ma do zaproponowania! Nie posiadasz jeszcze karty? Możesz założyć ją na miejscu, przy ladzie, znajdującej się zaraz przy wejściu. 

 

Budynek, w którym mieści się MeMo, zlokalizowany jest przy ulicy Moniuszki 5 i nosi imię Willa Trianon. Funkcjonuje też jako Willa Ludwika Meyera oraz Centrum Obywatelskie. Konstrukcja tego XIX-o wiecznego obiektu mieszkalnego zakończyła się w 1886. Przez wiele lat zakładano, że został on zaprojektowany przez architekta miejskiego Hilarego Majewskiego. Dzisiaj historycy sztuki sądzą, że projekty wyszły spod ręki Juliusza Junga.

Historia budynku

 

Budynek, w którym mieści się obecnie MeMo, był częścią Pasażu Meyera, powstałym w latach 1883-1885 pomiędzy ulicami Piotrkowską a Dziką (dziś Sienkiewicza). Siedziba fabrykana Ludwika Meyera mieściła się przy Moniuszki 4. 

Prywatna ulica była miejscem, w którym wybudowano luksusowe wille przeznaczone dla wysokich rangą carskich urzędników. Z czasem lokale w budynkach zaczęła wynajmować łódzka śmietanka towarzyska. 

Dziś, wille przy Moniuszki 3 i 5 są całkowicie odnowione i zrewitalizowane - od dachu po piwnice. Z MeMo sąsiaduje Wydział Kultury Urzędu Miasta

 

Mediateka to przestrzeń, w której każdy znajdzie to coś dla siebie. Tematyczne sale przeznaczone będą dla dzieci, młodzieży, dorosłych o różnorodnych zainteresowaniach. MeMo to miejsce otwarte na nowe technologie i wszechobecne social media. Dlatego będą tu mogli niewątpliwie odnaleźć się wszyscy tworzący w sieci.

Jeśli szukacie sposobu na to, jak się kreatywnie realizować, zajrzyjcie do zakładki Rezerwacja sal. Znajdziecie tam przestrzenie twórcze, w których można pracować na własną rękę, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. 

Nasz zespół

Anna Kowal
Anna Kowal
Kierownik

.

Bibliotekarz

Specjalista ds. obsługi czytelnika

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.