Neurofuzja - miesiąc neuroróżnorodności w Mediatece MeMo

Data publikacji 12.04.2024

Kwiecień jest w MeMo miesiącem neuroróżnorodności!  Z tej okazji zapraszamy Was na cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem Neurofuzja

 

13.04 Spotkanie wokół książki "Psychopozytywność. O mądrym i czułym byciu przy sobie"

14.04 Spotkanie z Kasią Mazur, autorką komiksu „Zamaskowana"

19.04 Neurofuzja: Dekodowanie talentu, czyli neuroróżnorodność w pracy

20.04 Psychiatria z TikToka

 

Neuroróżnorodność? Ale co to jest?


Odpowiadamy!  To zjawisko coraz bardziej widoczne w życiu społecznym, obejmujące różnorodność mózgów i układów nerwowych u ludzi, którego źródłem są zarówno zmienne genetyczne, jak i czynniki środowiskowe. Dotyczy ona różnic w funkcjonowaniu i przebiegu rozwoju mózgu, w tym różnic percepcji, myśleniu, uczeniu się i zachowaniach, które wynikają z indywidualnych cech neurologicznych każdej osoby.


Szacunkowo około 15 – 20% populacji to osoby ze zdiagnozowaną nauroatypowością! Zaliczamy do niej m. in. osoby ze spektrum autyzmu, ADHD, dysleksją, dyskalkulią itp.. 
Pamiętajcie! Neuroróżnorodność to bogactwo naszych umysłów. Każdy z nas ma unikalny mózg, który w zróżnicowany sposób odbiera i kreuje otaczający nas świat! Niech neuroróżnorodność będzie powodem do celebracji, akceptacji i zrozumienia naszych cech, które nas wyróżniają. 

 

Źródło: „Neuroróżnorodność na polskich uczelniach. Doświadczenia osób studiujących: w spektrum autyzmu, z ADHD i z dysleksją”, autorzy: E. Pisula et al., Kraków 2024, str. 11.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.