Dziwaczne i Osobliwe #6 - Freaks i Pies andaluzyjski
Dziwaczne i Osobliwe #6 - Freaks i Pies andaluzyjski
Zapraszamy na przegląd najdziwaczniejszych i najosobliwszych filmów. Produkcji, przy których krytycy łamali sobie pióra i klawiatury, a widownia wychodziła w trakcie seansów. Są to jednocześnie produkcje, które zapisały się w historii kina, a niekiedy ją pisały.
Czeka na Was 7 filmów, dzięki którym każde z Was będzie mogło doświadczyć, czym jest dziwaczne, a czym osobliwe. Jedne wywołają u Was głęboką konsternację, inne obrzydzenie, a jeszcze inne rozbawienie. To, co je wszystkie łączy, to wrażenie niedostosowania do rzeczywistości, jaką znamy. Nie macie się jednak czego obawiać. W zrozumieniu wszystkiego pomogą Wam zaproszeni przez nas goście, którzy przed każdym z seansów przeprowadzą krótkie wprowadzenie.
Dla wytrwałych kinomanów przewidziany jest konkurs z nagrodami!
Freaks z 1932 roku to kontrowersyjny film Todda Browninga, który opowiada historię cyrkowców o nietypowych cechach fizycznych, zwanych „dziwolągami”. Głównym wątkiem jest intryga pięknej akrobatki, Cleopatry, która planuje poślubić jednego z cyrkowców, karła Hansa, by przejąć jego majątek. Gdy społeczność cyrkowa odkrywa jej nieczyste intencje, członkowie trupy zawiązują pakt, by pomścić Hansa i wymierzyć sprawiedliwość Cleopatrze. Film, choć w momencie premiery wywołał oburzenie, dziś jest uznawany za dzieło kultowe, ukazujące z empatią losy wykluczonych.
Pies andaluzyjski (1929) to krótkometrażowy film surrealistyczny z 1929 roku, stworzony przez Luisa Buñuela we współpracy z Salvadorem Dalím. Film nie ma klasycznej fabuły – jest zbiorem abstrakcyjnych, szokujących scen, które odzwierciedlają sny i podświadomość, takie jak słynny obraz przecięcia oka brzytwą. Buñuel i Dalí stworzyli film jako wyzwanie dla konwencji filmowych i społeczeństwa, czerpiąc inspirację z teorii snów i idei freudowskich.
Wprowadzenie do obu filmów poprowadzi Tomasz Muras, autor fanpage'a Postwzględy.
Obowiązują zapisy.
Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń otwartych w Bibliotece Miejskiej w Łodzi.