Klub Myślowy MeMo: Strajki łódzkich robotników 1945-1980”. Gość: prof. Krzysztof Lesiakowski

Kategoria Warsztaty
Wydarzenie od 11.04.2025 do 11.04.2025
W godzinach od 18:00 do 19:00
Zaloguj się
50
Dostępnych miejsc
50
Miejsc łącznie

Klub Myślowy MeMo: Kwiecień pod hasłem rewolucji.

 

Gdy praca stała się bez sensu, strajk okazuje się jedyną czynnością pełną sensu - napisał ks. Józef Tischner w "Etyce solidarności" (Katowice 2000, s. 105). Realia funkcjonowania łódzkich fabryk po II wojnie światowej dostarczały wiele dowodów potwierdzających te słowa. W efekcie dochodziło do licznych strajków, mniejszych czy większych, łącznie nawet kilkuset w latach 1945-1948. Później, w związku z umocnieniem się komunistycznego reżimu, ich liczba spadła, ale okresowo niezadowolenie osiągało taki poziom, że przekraczano barierę strachu i inicjowano nowe strajki. Tak było w sierpniu 1957 r. w łódzkim przedsiębiorstwie komunikacyjnym, czy w lutym 1971 r. w fabrykach włókienniczych. Choć miały one głównie podłoże ekonomiczne to ich znaczenie było daleko poważniejsze, odbijały się głośnym echem w kraju i poza jego granicami. Na mniejszą skalę strajkowano znowu w czerwców 1976 r. i ponownie z dużo większą determinacją w sierpniu 1980 r. Wszystkie te protesty dowodzą niepokorności łódzkich robotników, ciężko pracujących, ale jednocześnie domagających się godziwych warunków pracy i płacy.

Klub stanowi cykl wydarzeń organizowanych w Mediatece MeMo, których celem jest przybliżenie czytelnikom biblioteki różnych tematów, na podstawie eksperckiej i naukowej wiedzy. Spotkania prowadzone są przez specjalistów i specjalistki z konkretnych dziedzin. A przy każdym z nich zawsze oddawanych jest głos czytelnikom.

 

WSTĘP BEZPŁATNY — warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (fiszki). Prosimy przygotować fiszkę przed wejściem na salę.

 

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń otwartych w Bibliotece Miejskiej w Łodzi.

 

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.