Spin off 2025: Wystawa studentów i studentek fotografii PWSFTVIT "Jutro było wczoraj"

Kategoria Warsztaty
Wydarzenie od 30.05.2025 do 18.06.2025
W godzinach od 18:00 do 20:00
Zaloguj się
50
Dostępnych miejsc
50
Miejsc łącznie

Czym współcześnie jest archiwum? – to, z którym pracujemy na temat przeszłości, ale też to, które miałoby posłużyć nam w przyszłości? Czy nie jest tak, że archiwum z jednej strony zatrzymuje czas, stanowiąc świadectwo historii, a z drugiej strony samo ulega wpływowi czasu, zmieniając swoją materialność w niebyt? Czy metody utrwalania pamięci w ogóle są trwałe?

 

Grupa studentek i studentów Szkoły Filmowej w Łodzi wykorzystuje zróżnicowane sposoby obrazowania, aby wprowadzić nowe życie w stare fotografie. W ten sposób powstałe prace, które łączą tradycyjną fotografię ze współczesnymi technikami fotograficznymi, redefiniują funkcje archiwum oraz pamięci indywidualnej i zbiorowej. Wykorzystane własne anonimowe i publiczne fotografie archiwalne zyskują więc zupełnie inne znaczenie nie tylko poprzez autorskie spojrzenie zestawione w grupową prezentację, lecz także przez interakcję z publicznością. Dlatego kluczem, który łączy wszystkie prace, nie jest obiektywna oś czasu, lecz subiektywna „oś pamięci” lub nawet „oś nie-pamięci”. Bo czy archiwizacja jest procesem zapamiętywania czy jednak zapominania?

 

Podążając za punktem widzenia autorek i autorów prac, zauważamy, że współcześnie archiwum może mieć sens, jeśli jest nie statycznym magazynowaniem wspomnień, lecz ich twórczym przekształcaniem.

 

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest spotkanie autorskie z Bartłomiejem Talagą – twórca audiowizualny, który posługuje się fotografią, dźwiękiem, wideo i instalacją. Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. W nauczaniu dzieli się własnym doświadczeniem – stawia na celowość i zasadność czynionych gestów, które prowadzić mają do osobistej i autentycznej wypowiedzi.

  • Czy materiały archiwalne stanowią tylko nośnik wiedzy o przeszłości?
  • Czy obraz potrafi przypominać o tym, co zostało wyparte lub zapomniane?
  • Czy dźwięk może rozszerzyć czas albo zgubić jego jednostkę miary?

 

Podczas spotkania porozmawiamy o praktyce artystycznej, która splata fotografię i dźwięk – nie jako osobne formy wyrazu, lecz jako współzależne ślady obecności. 

W centrum spotkania znajdzie się nie tylko sam materiał, lecz przede wszystkim sposób jego przetwarzania – autorskie działanie oparte na medytacyjnej pracy i aktywnej wrażliwości medium. Medium, które nie tyle opowiada historię, co ją wyłania – w czasie teraźniejszej obecności i we współodczuwaniu. Jeśli zrezygnujemy z linearności i obiektywizmu, pojawia się pytanie: czy możliwe jest archiwum afektywne – brzmiące do wewnątrz?

 

Osoby artystyczne: Julia Bader, Katarzyna Ćwikła, Joanna Chojna, Karolina Jaunzems, Bartosz Kałużny Nachtigal, Martyna Łukasiewicz, Anna Pabijańczyk-Staniszewska, Aleksandra Pstrągowska, Karolina Włodarkiewicz - studenci i studentki II roku studiów niestacjonarnych fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi

Osoby kuratorskie: Marcela Paniak (kuratorka), Bartosz Kałużny Nachtigal (współkurator)

Kuratorka: Marcela Paniak

Współkurator: Bartosz Kałużny Nachtigal

Koordynatorka ze strony Mediateki MeMo: Anna Kidoń

 

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Mediateki MeMo. Wydarzenie jest bezpłatne. Wernisaż: 30.05.2025 o godz. 18:00

Finisaż z wydarzeniem towarzyszącym: 17.06.2025 o godz. 18:00

 

WSTĘP BEZPŁATNY — warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (fiszki). Prosimy przygotować fiszkę przed wejściem na salę.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń otwartych w Bibliotece Miejskiej w Łodzi.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny. Dowiedz się więcej o cookies.