Spotkanie wokół książki “Słucham. Rozmowy o telefonie zaufania” z Lucyną Kicińską i Michałem Dobrołowiczem

Spotkanie wokół książki “Słucham. Rozmowy o telefonie zaufania” z Lucyną Kicińską i Michałem Dobrołowiczem
Zapraszamy na spotkanie z Lucyną Kicińską i Michałem Dobrołowiczem, autorami książki Słucham. Rozmowy o telefonie zaufania.
O książce:
Tu każda rozmowa jest na wagę życia.
Media regularnie donoszą o rosnącej liczbie osób potrzebujących wsparcia psychicznego oraz o nieproporcjonalnie małej liczbie specjalistów, którzy mogliby go udzielić. Ten problem potwierdzają dane towarzystw naukowych, lekarze oraz sami pacjenci. Jednak istnieje też forma pomocy, o której mówi się zdecydowanie za mało. Jest nią telefon zaufania – szansa otrzymania profesjonalnej konsultacji, po którą należy „tylko” zadzwonić.
W jaki sposób mówić o problemie, aby mieć pewność, że będziemy dobrze zrozumiani?
Co sprawia, że rozmowa z konsultantem telefonu zaufania jest skuteczna, pomimo odległości dzielącej go od rozmówcy?
Jak towarzyszyć komuś w szukaniu wyjścia z trudnej sytuacji?
Odpowiedzi na te oraz wiele innych ważnych pytań znajdziemy w rozmowie Lucyny Kicińskiej, koordynatorki telefonów zaufania, oraz Michała Dobrołowicza, dziennikarza zajmującego się tematyką polskiego systemu ochrony zdrowia oraz profilaktyki.
"Słucham. Rozmowy o telefonie zaufania" to pozycja dla każdego, kto naprawdę chce rozmawiać – mówić, aby zostać zrozumianym, i słuchać tak, aby być wsparciem.
Lucyna Kicińska – absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, certyfikowana suicydolożka PTS, ukończyła liczne kursy i szkolenia, m.in. kurs terapii narracyjnej oraz szkolenie dialogu motywującego. Koordynatorka strefy pomocy serwisu Życie Warte Jest Rozmowy (www.zwjr.pl), ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działającym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Od 2004 związana z organizacjami pozarządowymi specjalizującymi
się w pomocy telefonicznej i online dzieciom i dorosłym w trudnych sytuacjach życiowych. Jest członkinią Zespołu Roboczego ds. Prewencji Samobójstw i Depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Prowadzi szkolenia dotyczące m.in. komunikacji, profilaktyki ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży, zapobiegania autoagresji i samobójstwom. Wykładowczyni studiów podyplomowych „Suicydologia" w Menadżerskiej Akademii Nauk Społecznych oraz „Higiena cyfrowa" na Uczelni Korczaka.
Michał Dobrołowicz - dziennikarz radiowy od siedemnastu lat, doktor nauk społecznych, reporter RMF FM, stały współpracownik magazynu "Plus Minus" - weekendowego wydania "Rzeczpospolitej"
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Danowska-Tomczyk - wykładowczyni akademicka, od lat współpracująca z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, redaktor naczelna magazynu "Panaceum", czasopisma, trafiającego do blisko 15 tysięcy lekarzy zrzeszonych w Okręgowej Izbie Lekarskiej, Head of Healthcare PR and Communication w agencji 38 Content Communication, gdzie odpowiada za nadzór i doradztwo we wszystkich projektach medycznych, prowadzenie projektów medycznych, a także wsparcie z zakresu komunikacji marek medycznych. Przez cztery lata pełniła funkcję rzeczniczki prasowej Manufaktury.
WSTĘP BEZPŁATNY — warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest posiadanie aktywnej karty do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (fiszki). Prosimy przygotować fiszkę przed wejściem na salę.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń otwartych w Bibliotece Miejskiej w Łodzi.